Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) sõlmis Scania, Veho ja Volvoga mahuka lepingu militaarsõidukite soetamiseks, et varustada Eesti ja Läti jõustruktuure erinevat tüüpi sõidukitega järgmise seitsme aasta jooksul. Raamlepingu kogumaksumus on ligikaudu 693 miljonit eurot.
“Varasemalt on kaitseväge varustatud liitlaste kasutatud tehnikaga, kuid tulenevalt teravnenud julgeolekuolukorrast on need võimalused Euroopas ammendunud. Nüüd esimest korda ajaloo jooksul on meil võimalus tellida Eesti kaitseväele täpselt nende vajadustest lähtuvaid uusi sõidukeid,“ ütles RKIKi sõidukite, tehnika ja logistika kategooriajuht Erko Sepri.
Sepri rääkis, et tegemist on väga suurejoonelise ja mahuka projektiga, kus pöörati rõhku detailidele, et nii Eesti kui ka Läti saaksid militaar-ratassõidukite hankimiseks parimad võimalikud tingimused nii hinna kui ka tarnete osas. “Hange viidi läbi tihedas konkurentsis, kus osales ligikaudu kümme pakkujat, kellest võitjateks kuulutasime kolm. Kuni viis tonni kaaluvaid sõidukeid hakkab tarnima Veho AS ning üle viie tonni kaaluvate sõidukite kategoorias valiti võitjateks Volvo Eesti AS ja Scania Eesti AS.“
Hangitavad sõidukid jagunevad kahte kategooriasse, kuni viis tonni kaaluvad sõidukid ja üle viie tonni kaaluvad sõidukid. Sõidukite hulgas on nii logistilisi sõidukeid, mis on mõeldud teedel liiklemiseks kui ka taktikalisi sõidukeid, millega saab sõita lisaks teedele ka maastikul. Sõidukeid tellitakse ja tarnitakse osade kaupa, kuid esimesed sõidukid jõuavad järgmisel aastal.
„Hanke esimeses etapis on kavandatud ligi 400 sõiduki soetamine, mis kujutab endast märkimisväärset pöördepunkti kaitseväe tehnikapargi moderniseerimisel,“ ütles kaitseväe peastaabi tehnika ja relvasüsteemide jaoskonna ülem major Raigo Puusepp. „Uue põlvkonna sõidukite kasutuselevõtt kindlustab kaitseväe logistilise toe jätkusuutlikkuse, lihtsustab varuosade saamist ja suurendab meie üksuste operatiivsust ja mobiilsust.“
Militaarsõidukite lepingu periood on seitse aastat, vajadusel on seda võimalik pikendada veel kolm aastat. Sõlmitud leping võimaldab soetada masinaid lisaks kaitseväele ka Kaitseliidule ja Politsei- ja Piirivalveametile. Samuti saavad sõidukeid soetada Läti kaitseministeeriumi valitsemisala asutused.